środa, 6 marca 2013

Legalne



Trudno uwierzyć, że zwykłe ususzone zioła mogą czynić cuda. Jednak one naprawdę działają! Pielęgnacje włosów powinniśmy zacząć od odpowiedniego zadbania o nasz organizm. Jak wiadomo niezdrowa dieta, brak odpowiednich składników pokarmowych i stres, źle wpływają na nasze włosy. Więc od 7 lutego codziennie pije 3 szklanki skrzypokrzywy, czyli połączenia skrzypu polnego i pokrzywy.

Skrzyp
Działa przeciwbakteryjnie, regenerująco i rewitalizująco. Ziele skrzypu zawiera:
• Fosfolipidy- tłuszcze złożone, są elementem budulcowym błon komórkowych. Regulują prace gruczołów łojowych, przez co zmniejszają przetłuszczanie się włosów.
• Potas- składnik mineralny, który łatwo przemieszcza się przez błony komórkowe, dostarczając substancji odżywczych i wynosząc zbędne produkty przemiany materii z komórek.
 Krzem (krzemionka)- pierwiastek ten zapobiega odwapnieniu i przyspiesza regeneracje po urazach. Jest niezbędny dla naszych włosów, ponieważ pierze udział w procesie keratynizacji. Krzem pobudza do aktywności enzym, który jest odpowiedzialny za prawidłową produkcję kolagenu. Dzięki niemu włosy są mocniejsze i grubsze, oraz powstrzymuje siwienie włosów.
Zawiera też substancje zwaną antywitaminą B1, która niszczy witaminę B1 i dlatego konieczna jest jej suplementacja. Drożdże (klik) zawierają dużo tej witaminy, więc nie musze jej dodatkowo brać.

Pokrzywa
Ma właściwości oczyszczające, odmładzające i poprawia odporność organizmu. Pomaga również w leczeniu anemii. Wygładza cerę, wzmacnia cebulki włosowe i powoduje ich szybszy wzrost. Zawiera:
  Wapń- bardzo aktywny pierwiastek, jest magazynowany w kościach, zębach, paznokciach i włosach. Wzmacnia i poprawia kondycje włosów.
  Fosfor- składnik mineralny niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdej komórki w organizmie. Wzmacnia też włosy oraz odpowiada za ich porost i wzrost. Dzięki niemu włosy są bardziej sprężyste i elastyczne. Nie cierpią też na łupież czy nadmierne przetłuszczanie.
  Żelazo- pierwiastek chemiczny, stanowiący jeden z mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest najważniejszym składnikiem czerwonego barwnika krwi - hemoglobiny. Niedobór żelaza może być przyczyną wypadania włosów. Jest niezbędne dla działania enzymu wpływającego pośrednio na prawidłowość i częstość podziałów komórek macierzy co decyduje o prawidłowej budowie i tempie wzrostu włosa.
  Siarka- niemetaliczny pierwiastek chemiczny. Jest niezbędna do tworzenia połączeń organicznych, wpływa rewitalizująco na cały organizm. Dzięki niej, włosy robią się bardziej sypkie i miękkie, oraz mniej wypadają.
• Potas-  składnik mineralny, który łatwo przemieszcza się przez błony komórkowe, dostarczając substancji odżywczych i wynosząc zbędne produkty przemiany materii z komórek.
• Jod- pierwiastek z grupy fluorowców, przez jego niedobór włosy stają się łamliwe i suche. Jeśli brakuje mam go w organizmie przez dłuższy czas, nasze włosy mogą przestać rosnąć.
• Witamina A- witamina rozpuszczalna w tłuszczach. Wpływa ona na prawidłowy metabolizm komórek rogowego nabłonka skóry, do których należą także zrogowaciałe komórki macierzy włosa. Niedobór objawia się bardzo suchymi, słabymi i łamliwymi włosami. Dłuższe utrzymywanie się takiego stanu może doprowadzić do zahamowania wzrostu włosów oraz ich wypadania.
• Witamina B2- reguluje pracę gruczołów łojowych, uczestniczy w procesach regeneracji komórek i tkanek, zabezpieczają przed powstawaniem łupieżu.
• Witamina C- jest odpowiedzialna za prawidłowy rozwój kolagenu, który wpływa korzystnie na kondycje włosów.

Jak pić?
Żeby przygotować skrzypokrzywę, mieszam sobie pokrzywę i skrzyp w proporcjach 2:1 i przesypuje do słoiczków. Trzy razy dziennie, zalewam łyżkę skrzypokrzywy wrzącą wodą i czekam, aż się zaparzy pod przykryciem, ok. 10 minut.  Następnie odcedzam zioła i pije :) Mi smakuje, a niektóre włosomaniaczki przyzwyczaili się do ich smaku, po pewnym czasie.

Uwaga
Pan ze sklepu zielarskiego, w którym kupowałam ziółka, powiedział, że najlepiej robić sobie przerwę po 3 miesiącach picia. Nie wiem, czy to prawda, ale wolę dmuchać na zimne i zrobię sobie przerwę.

11 komentarzy:

  1. jaka cena jest tych ziolek i jak smakuje:D? cos jak herbata zielona:D?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. aha i widzialam wczesniejszy post:) laczysz to z kuracja drozdzowa?

      Usuń
    2. Tak, łącze z drożdżami :) Ponieważ, skrzyp wypłukuje witaminę B,a za to drożdże mają jej dużo :)
      Hmm.. Co do smaku to smakuje jak zioła, dla mnie dobrze :) Ale pachnie troche sianem :/
      Jeśli chodzi o ceny, to jedna taka paczuszka(50g) skrzypu kosztuje 2,20zł, a pokrzywy 2zł :)

      Usuń
    3. dzięki:) bardzo mnie obie formy zainteresowały, ale nie wiem czy starczy mi cierpliwości, bo na razie stosuję tylko siemię lniane, a jak miałabym dołączyć do tego drożdże i takie napary byłoby ciężko z systematycznością:D

      Usuń
  2. matko moja, ile Ty pijesz tego wszystkiego :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie tak dużo :) 3 szklanki skrzypokrzywy i niecała szklanka drożdży :D

      Usuń
    2. a ja dzisiaj zaczęłam pić aloes, pietruszkę i sok z marchwii :D i ciekawam czy coś z tego wyjdzie :D

      Usuń
    3. Też kiedyś piłam sok z marchwi, ale przestałam, jak moja zawsze blada skóra zrobiła się żółta :(
      A muszę poczytać dokładnie o piciu aloesu, bo słyszałam, że ma dużo witaminek :) Moje nerki się ucieszą jak będę piła jeszcze więcej :D

      Usuń
  3. też od niedawna popijam pokrzywę :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Pokrzywa świetnie działa na moje włosy, łykam też skrzyp :)

    OdpowiedzUsuń
  5. o jestem ciekawa, jakie przyniesie efekty u Ciebie!:)

    OdpowiedzUsuń