niedziela, 24 lutego 2013

Pora na porowatośćKażda pielęgnacja włosów powinna być trochę inna, ponieważ nie ma na świcie ludzi z identycznymi włosami. Zasadniczą różnicą jest ich struktura budowy. Porowatość zależy od wytworów naskórka- łusek. Jeśli łuski włosa ściśle przylegają do rdzenia, to mamy do czynienia z włosem nisko porowatym. A jeśli łuski bardzo odstają, to włos jest wysoko porowaty. 
1. włos nisko porowaty; 2. włos średnio porowaty; 3.włos wysoko porowaty


Najlepszym sposobem, na określenie porowatości jest obserwacja włosa pod mikroskopem. Jednak, większość z nas go nie posiada, więc musimy korzystać z domowych metod. Bardzo ważne jest to, żeby przed wykonaniem testów nie używać do włosów kosmetyków z sylikonami!

TEST 1- ze szklanką
Polega na wrzuceniu około 15 włosów (mogą być ze szczotki, te które wypadły) do szklanki z wodą. Jeżeli włosy opadną w czasie krótszym niż 3 minut, oznacza to, że szybko wchłonęły wodę i są to włosy wysoko porowate. Jeśli opadną, ale po dłuższym czasie to mamy do czynienie z włosami średnio porowatymi, a gdy cały czas utrzymują się na powierzchni, to nasze włosy są nisko porowate.
Moje włosy, prawie od razu się utopiły.

TEST 2- mąka
Chodzi o włożenie naszych włosów do miseczki z mąką. Jeśli po wyciągnięciu i lekkim dmuchnięciu we włosy, nadal jest na nich trochę mąki, oznacza to, że mamy włosy porowate. We włosach nisko porowatych łuski tak to siebie przylegają, że mąka nie zdoła się „przykleić”.

Nie wiem, czy widać to na zdjęciu, ale moje włosy były całe obklejone mąką :(
TEST 3- dotykanie
Bierzemy włos między palec wskazujący, a kciuk i przejeżdżamy po nim, od końcówki do cebulki. Jeśli włos jest nierówny to oznacza, że jest wysoko porowaty. Jeśli włos jest gładki to jest nisko porowaty.

TEST 4- wygląd
Włosy wysoko porowate są najczęściej kręcone. Pobierają dużo wody i często się puszą. Średnio i nisko porowate są zazwyczaj proste i ciężko je dobrze zamoczyć oraz schną dosyć długo.

Niestety, moje włosy są wysoko porowate. A Wasze? Piszcie w komentarzach :)

2 komentarze:

  1. O, ciekawe sposoby na sprawdzenie porowatości, muszę wypróbować je i ocenić swoje włosy:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja mam włosy niskoporowate za łopatki i muszę przyznać, że czasami mnie wkurzają :/ Szczególnie, jeśli chodzi o czas schnięcia. Zajmuje im to minimum 3 godziny, a kiedy je dobrze nawilżę, nawet dłużej. I ja się zastanawiam, jak to będzie mieć takie do pasa :O Chyba będę musiała myć po południu :D

    OdpowiedzUsuń